Drzý rukopis Clou

Drzý rukopis Clou

Informace

  • Hodnocení uloženo. Budete přesměrování do 2 sekund

13.10.2008 První singl Island Sun byl před pěti lety ránou z čistého nebe. Dlouho před nimi ani po nich se české kapele nepovedlo s debutem tak uspět. 13. října vydávají Clou třetí album For Tonight a kromě toho spolupracovali na vznikající hiphopové kompilaci 20ers. O novinkách mluvili Lukáš Vyhnal a Radek Tomášek.

Vaše debutové album Postcards mělo ohromný úspěch, dostali jste za ně hudební ceny. Druhá deska Clou už takový humbuk nezpůsobila. Bylo to zklamání?
Lukáš Vyhnal: My nesbíráme ceny. Deska Clou byla asi přijatá hůř, ale záleží na tom, od koho. Naši skalní fanoušci, kteří poslouchají podobnou muziku jako my, ji přijali dobře. Dokonce jsme slyšeli, že je vyspělejší.
Radek Tomášek: My jsme s tím počítali. Bylo nám jasné, že po tom počátečním humbuku musí přijít období očekávání, jak si obhájíme pozici u druhé desky. Věděli jsme, že druhá deska bude pro nás dost těžká, abychom zůstali tam, kde jsme. To se nám povedlo, dali jsme najevo, že nejsme rychlokvašky, které mají jeden song a pak se ztratí někde v hudebním odpadu. Věděli jsme přitom, že je před námi minimálně pět deset let práce, než dosáhneme nějakého úspěchu.

Jak myslíte, že dopadne vaše nová, třetí deska For Tonight?
L: Těžko říct, to se vůbec nedá odhadnout. Postcards možná ve své době bylo pro někoho zjevení. Tenkrát byl velký boom kapel našeho stylu a my byli asi jedni z prvních, kteří u nás něco podobného hráli. Druhá vyšla v době, kdy už jsme nebyli jediní... Třetí deska podle mého dopadne dobře.
R: Je ale zvláštní, že často slýcháme, jak naše druhá deska nebyla úspěšná, přitom my jsme to tak nikdy nepocítili. Naopak, my byli spokojení. Singl Snowy Wings se hrál v rádiích, ale pořád je tu srovnání se singlem Insland Sun z alba Postcards. Možná budeme muset natočit dalších sedm desek, abychom napsali další Island Sun a možná se nám to už nikdy nepovede.

 

Foto: Martin Pelikán

Jaká je deska For Tonight?
L: Je rozhodně nejmuzikálnější. Původně jsem si myslel, že bude hodně tvrdá...
R: My si totiž pokaždé myslíme, že točíme hrozně tvrdou desku a pak je z toho pop...(smích)
L: Je dospělejší, je na ní slyšet rukopis Clou a máme na ní víc smyčců.
R: Je drzejší, víc jsme si na ní dovolili. Při natáčení jsme neměli žádný stres, byla to příjemná záležitost. Hodně jsme si hráli, takže na albu je spousta věcí, které si spousta lidí nedovolí udělat, ale my se nebojíme.

Je název For Tonight dvojsmysl?
R: Tentokrát docela jo. Než jsme začali pracovat na novém albu, přemýšleli jsme, jakým směrem se vydat, jaká by deska měla být. Napadlo nás, že to zkusíme jinak než kdy před tím a že vymyslíme příběh, na který pak složíme písničky na celé album. Vyšel z toho docela normální příběh o obyčejném chlapíkovi, který se seznámí s fajn holkou, ale ta ho někde v podchodu zabije. Proto, že se celý příběh odehrává během jedné noci, vznikl název For Tonight. Textů se ujal Štěpán, který z nás má na psaní největší talent.
L: Ten příběh je o klukovi, který si připadá jako looser a jednoho večera potká holku, co se mu hrozně líbí a on má pocit, že s ní všechny problémy zvládne. Jenže ona ho zabije, načež on zjistí, že zemřel a prožívá vlastní znovuzrození a cítí se tak líp.
R: Ta holka symbolizuje smrt, ale zároveň s ním zabila všechny věci, které mu nešly, a on tak může začít znova.

Tématem smrti trochu nahráváte tomu, že budete zase za emo kapelu.
R: Hudebně jsme se tomu označení s novou deskou definitivně zbavili. I když je těžké říct, co emo vlastně je. My jsme se vždycky za emo kapelu považovali, protože dřív emo znamenalo hudební styl a ne vykonstruovanou módu, která se k nám někdy před rokem dostala. Ale je v podstatě jedno, jestli nás někdo považuje za metal nebo pop.
L: Téma smrti v našem podání není opěvováno. Naše deska neopěvuje emo, ale emo posloucháme.

 

Foto: Roman Černý

Jaké na vás chodí publikum? Na Good Charlotte, kterým jste dělali support, byl věkový průměr hluboko pod dvacet let.
R: To asi byl. Fakt ovšem je, že hodně mladé publikum je ze všech nejlepší. To jsou lidi bez hudebních předsudků a mindráků, kteří se přišli na koncert bavit. Kapela potřebuje mladé lidi, aby jí dali energii, která prostě z dětí sálá. Feedback od publika plného uvědomělých třicátníků je rozhodně menší. Ale nemyslím si, že bychom měli publikum plné jen teenagerů. Vždycky bylo rozmanité.
L: Mladé naše publikum je, ale přijde mi to naprosto v pořádku. Pokud naše hudba osloví lidi kolem dvaceti let, i pod dvacet, nemám s tím problém. Jinak i Good Charlotte byli hrozně milí. Sešli jsme se a jeden z nich nám řekl, že kdybychom něco potřebovali, máme se na ně s důvěrou obrátit. To ale říká každá americká kapela a určitě doufá, že nikdy nic potřebovat nebudete... (smích)

Staly se v kapele Clou nějaké zásadnější změny, které by se promítly do další tvorby?
L: Nejzásadnější je, že jsme přijali nového člena, což byla dobrá volba. Jde o našeho dlouholetého kamaráda a vynikajícího kytaristu, takže máme pátého regulérního člena.
R: Projevilo se to samozřejmě hudebně, protože Pavel (kytarista Pavel Bureš, pozn. red.) má docela konkrétní hudební styl, což kapele dost dalo. Navíc dostal víc prostoru Péťa (kytarista Petr Vaško). Dřív byl na kytaru sám, a tak spoustu věcí sám nemohl zahrát, takže se písničky skládaly pro jednu kytaru. To bylo pro nás jistým způsobem omezení, které při práci na novém materiálu se dvěma kytaristy už nebylo. Vždycky, když je nový element v kapele, ovlivní tě. Nový člen je vždycky nadšený a plný chuti do práce.

Vyrážíte na tour se Support Lesbiens, kteří taky vydali novou řadovou desku. Znáte se, nebo si vás vyhlídli a oslovili?
L: Známe se už hodně dlouho, protože díky Support Lesbiens jsme se dostali před lety do Noci s Andělem. Navíc na desce Postcards jsme oslovili Kryštofa Michala, jestli se mnou nenazpívá jednu písničku, abychom v ní měli dvě odlišné barvy hlasu. Jsme kamarádi a Supporti jsou asi kapela, se kterou třeba na festivalech nejvíc komunikujeme. Proto jsme rádi, že nás vzali jako speciálního hosta na tour a budeme si moct zahrát před jejich publikem.

 

Foto: Martin Pelikán

Spolupracovali jste na kompilaci 20ers, která mapuje vývoj československého hip hopu. Jak jste se k tomu dostali?
L: My máme totiž se staršími hiphopery společné zážitky z klubu 007 na Strahově. Ten byl původně punkový, ale když lidi objevili hip hop, scházela se tam hiphopová komunita. A my jsme na hiphopové pátky chodili taky. Indy je náš dlouholetý kamarád a máme rádi muziku Indyho a Wiche.
R: Minimálně rok zpátky jsme se navíc potkali na nějaké akci a mluvili jsme o tom, že ze srandy uděláme nějakou fúzi Indy&Wich a Clou. Vždycky šlo jenom o nápady v baru, ale pak nám jednou Indy zavolal s tím, že chystají projekt 20ers a že bychom konečně mohli dát do kupy spolupráci. Hrozně rádi jsme takovou nabídku přijali. Indy&Wich jsou podle nás jednak nejlepší český hip hop, plus jsou to kamarádi a navíc nabízená spolupráce byla hrozně zajímavá. Líbí se nám propojit hip hop s rockovou hudbou, zejména mně jako bubeníkovi, který miluje beaty.

Už máte tedy všechno pro 20ers hotovo, nebo ještě dotáčíte?
R: Už jsou nahrány skoro všechny nástroje, zbývá jen něco dozpívat a domíchat.

Kdo kromě vás spolupracoval na 20ers?
R: Jsou to hodně zajímavé kombinace, mimo jiné Jaromír Nohavica, S.O.I.L. ...

Napsali jste někdy český text?
L: Napsali jsme dva, jeden se jmenuje Květ lásky, na Postcards je to The Wait. A teď tedy spolupráce s Indy a Wichem, kdy bych chtěl zkusit zpívat v češtině, protože kombinace česko-anglického zpěvu se mi nelíbila. Navíc to takhle bude ještě větší výzva.

 

Foto: Martin Pelikán

 

SUPPORT LESBIENS LICK IT TOUR 08

HOST: CLOU


17.10.              TEPLICE - Zimní stadion

18.10.              NEJDEK - KD

22.10.              PRAHA - INCHEBA ARÉNA (Malá sportovní hala, Výstaviště)

24.10.              ČESKÉ BUDĚJOVICE - Bazilika

31.10.              JIHLAVA - Sportovní hala

04.11.              BRNO - Hala Vodova

07.11.              ZLÍN - SH Novesta

11.11.              OSTRAVA - Bonver arena  (Tatran)

22.11.              KRNOV - Kofola

27.11.              Plzeň - DK Inwest

28.11.              PŘÍBRAM - Junior klub

29.11.              DĚČÍN - Škuner 

13.10.2008 - 00:00

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 3.01/5 Hvězd.


[5 - nejlepší, 1 - nejhorší]

Redaktoři MIX.czČlánek byl hodnocen 1160x

Komentáře k článku

tag cloud [nejvíce hledané výrazy]


Partneři