Jaromír Honzák Quintet: Little Things

Jaromír Honzák Quintet: Little Things

19.02.2010 Věhlasný český kontrabasista se svou mezinárodní kapelou vydali opět zdařilou nahrávku.

Za své nové nahrávky sklidil kontrabasista a skladatel Jaromír Honzák vždy velkou chválu i ocenění, připomenout stačí velmi úspěšné tituly Present Past (2003) či A Question To All Your Answers (2007). Svou nejnovější nahrávku vytvořil společně s kytaristou Davidem Dorůžkou, americkým saxofonistou, Honzákovým spolužákem z bostonské Berklee College Of Music, Chrisem Cheekem a s osvědčenými polskými spoluhráči Michałem Tokajem (klavír, Fender Rhodes piano) a Lukaszem Żytou (bicí).

V autorském repertoáru zde Honzák po svém shrnuje mnohé, co hýbe dnešním děním na světové jazzové scéně. Album otevírá bravurní titulní kompozice, v níž se z evropsky znějícího klavírního úvodu vyklene příjemně lyrické téma. V duchu soudobého abstraktního jazzu pak navážou i citlivé impovizace, hráči mezi sebou skvěle komunikují a Honzák s Żytou přispívají k celku dynamickou rytmikou. Další skladba The Cue na nich stojí ještě mnohem více, nad chytlavým tanečním groovem tu vytvářejí prostor pro své spoluhráče. Nejoriginálněji se v tomto relativně standardním prostředí zorientoval pravděpodobně David Dorůžka, který svou hrou i zvukovým pojetím dodal celku další rozměr.

Dorůžkovou kompozicí Song For Albert se nálada alba vrací  k titulní skladbě. Teprve na samotném závěru přijde ještě jedna zásadní stylová změna. K natočení skladby The Blues Of A String Hanging In The Wind si Honzák přizval smyčcové kvarteto z Pražské komorní filharmonie. Oproti ostatním, je tento celek kompozičně podstatně členitější, Honzák se zde mnohem více přiblížil některým koncepcím soudobé vážné hudby, objeví se tu ale i osobité téměř jazzrockové rytmy. Po dramatickém úvodu skladba výrazně graduje, ač je akustická, v některých momentech připomene třeba i náladu pozdější tvorby Mahavishnu Orchestra. Na místě, kde by bylo možné očekávat závěrečnou monumentální katarzi, se však najednou vytratí do prázdna a disk se zničehonic zastaví. Předčasně. Vzhledem k tematické pestrosti by si toto „ne-blues“ možná zasloužilo i časově náročnější formu. To je však jediná výtka, kterou je k tomuto pozoruhodnému albu možno vznést.

Vydáno: srpen 2009, Animal Records
Délka: 8 skladeb / 50:15
Hodnocení MIXu: 8/10

Home Page: www.jaromirhonzak.com
MySpace: www.myspace.com/jaromirhonzak

19.02.2010 - 01:38

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 2.81/5 Hvězd.


[5 - nejlepší, 1 - nejhorší]

Jan FaixČlánek byl hodnocen 761x

Související články

Komentáře k článku

tag cloud [nejvíce hledané výrazy]


Partneři