Carnem

Carnem

09.11.2011 Přinášíme Vám promo rozhovor k debutové desce Gota nového projektu Carnem. Rozhovor poskytli David Göttlich a Kateřina Göttlichová

Co se skrýva pod názvy Carnem a Gota?
David Göttlich: Na začátku jsme si řekli, že to bude docela maso. Jednak to celé udělat a jednak jsme tam chtěli dostat opravdovost, autentičnost, dřevěnost (zvuků a nástrojů), odvahu. Jít rovnou na komoru, dát tam i krev a emoce.
Kateřina Göttlichová: Gota (pozn. španělsky kapka) - kapka, která rozvíří klidné vody.

Jak celý projekt vznikl?
D.G.: Vyhodili mě z práce. Přemýšlel jsem. Díval jsem se na “Anděly” a přišlo mi to jako docela tragédie. Jestli je toto obrázek našeho rybníčku, tak hodně nudnej a nezábavnej. A tehle pocit jsem měl už hodně dlouho: Proč je pop neposlouchatelnej a alternativa se zavírá do sebe a místo svobodného létání se vymezuje? Tak jsem si řekl, že je čas udělat muziku, kterou mám rád. Že použiju ten nejkrásnější českej hlas (shodou okolností seděl na gauči vedle) a najdu ty nejlepší lidi, co do toho půjdou se mnou. Předem jasná volba byl Honza Balcar ze studia 3bees. Vůbec jsme netušili, jak to dopadne, za jak dlouho, a co za muziku to bude. Šlo to krok po kroku, postupně to zrálo. Bylo to vlastně docela dobrodrodružství.
K. G.: Tak dlouho jsem doma otravovala s tím, co se mi líbí a co bych chtěla zpívat, až vyrostu, že se David ustrnul a napsali mi spolu s Honzou celou desku.

 

Carnem

 

Jake jsou s Carnem plány?
D. G.: Hrát a hrát si.
K. G.: Hrát si a hrát. Na desce se podíleli vynikající muzikanti a hodně z nich už s námi zkouší a budou představovat živou, koncertní podobu Carnem. Čeká nás teď koncertování. Nejen, že na koncertě nebude chybět nic z toho, co je slyšet na desce, ale naopak písně se ještě rozrůstají a rozkvétají – všichni se na koncertování moc těšíme.

Na desce jsou texty anglické a španělské, chybí čeština. Není to škoda?
D. G.: Není, je to záměr. Hodně lidí mě k tomu přemlouvalo, ale nechtěl jsem. "Jsme Češi a hrajem v Čechách, tak proč ne česky?" Musím říci, že hudebně si moc Čech nepřipadám. Tím, co je kolem, co poslouchám, co má na mě vliv, na co reaguju... Obecně proti češtině nic nemám, ale přijde mi její použití dost specifické: jsou hudby, do kterých jasně patří a je tam krásná: folk, folklor, šansony. Použití v našem popu mi přijde dost šílené. Většinou dost trapné, plné klišé a opakovaní. Angličtina, kromě zpěvnosti, má ten bonus, že ji používají všichni a tak se líp pracuje s hranicí: tady použiju "to, co ostatní" ale z jineho úhlu, tady použiju vlastní experiment a budu provokovat. Španělština je pak vyloženě filmová a romantická a k těm písničkám a melodiím krásně sedí.
K. G.: Naprosto souhlasím s Davidem – já sice ráda zpívám česky, ale na české texty mám obrovské nároky. Třeba kdyby se našel někdo, jako Pavel Kopta, tak neváhám ani chvilku. A měli jsme štěstí na dva skvělé cizojazyčné textaře – spolupráce s nimi byla fantastická. Guy Borg, autor anglických textů, si dal nesmírnou práci s tím, poznat o čem má Carnem být, i co já jsem vlastně zač - jaké texty chci zpívat a jaké bych naopak nikdy zpívat nechtěla – a výsledek, myslím, vážně stojí za to. Dorka Bouzková (španělské texty) cokoliv napsala, tak to bylo přesně to, co jsem si představovala. Někdy vyšla z pár našich inspirací a skvěle se to propojilo. Byla přesně na té správné a stejné vlně.

Jste manželé. Jak funguje rodinná spolupráce?
D. G.: Nóó, dá se říci, že to bylo na tom to nejtěžší. Když jsme se seznámili (v nahrávacím studiu), tak jsem si říkal, že bysme nikdy neměli hrát spolu v kapele. Ale prostě, které jiné zpěvačce bych měl dělat desku? Kačka je skvělá, samozřejme, že vždycky remcá a některé věci musím říkat dost opatrně, ale nakonec dojdeme stejného názoru.
K. G.: No, skoro se mi chce napsat, že když se dva lidi shodnou na tom, jak společně žít a ještě vychovávat dítě, je proti tomu natočení desky úplná hračka. Ale ne, bylo to někdy náročné – ani ne názorově, ale spíš časově a energeticky. Dost se ukázalo, že v hudbě každému z nás záleží na trochu jiných věcech. Navíc to nebylo ani tolik o nás dvou, ale hlavně o spolupráci Davida a Honzy. Já jsem neřešila, jaký zvuk a efekt přidají do jaké skladby, mě zajímal celek a hlídala jsem si jen svoje zpěvy. Spolupráce to byla, je a doufám, že i nadále bude, skvělá!

Zdroj: Hanka Vojtěchová

09.11.2011 - 09:53

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 2.87/5 Hvězd.


[5 - nejlepší, 1 - nejhorší]

Redaktoři MIX.czČlánek byl hodnocen 902x

Komentáře k článku

tag cloud [nejvíce hledané výrazy]


Partneři